Jaarverslag 2025: Ontwikkeling
Talent koesteren
Antwerps Jeugdorkest & Youth Orchestra Flanders
Met het Antwerps Jeugdorkest (AJO) en Youth Orchestra Flanders (YOF) biedt het orkest de aanstormende generatie jonge talenten (tot 26 jaar) de kans om orkestervaring op te doen in een professioneel kader. Beide jeugdorkesten voerden in 2025 een volledig orkestproject uit:
Youth Orchestra Flanders
Februari 2025
L’Enfant et les sortilèges
Antwerps Jeugdorkest
Mei 2025
Beethovens Zevende symfonie o.l.v. Stijn Saveniers
Baron Swerts Academy
In 2018 lanceerde het Antwerp Symphony Orchestra als pionier in België de Antwerp Symphony Orchestra Academy, een innovatief initiatief dat jonge, getalenteerde musici de kans biedt om waardevolle orkestervaring op te doen in een professionele omgeving. De academisten spelen mee in minimaal tien orkestproducties, ontvangen coaching van orkestmusici, volgen individuele lessen, workshops en auditietrainingen. In 2025 namen 9 jonge musici deel: 5 academisten in het seizoen 2024-2025 en 4 in 2025-2026:
2024-2025
- Giannis Antonopoulos viool
- Clara Pérez Campuzano viool
- Francisca Barata Feyo altviool
- Andrei Mihai Jîjîie contrabas
- Ana María Muñoz Koniarska hoorn
2025-2026
- Maite Mancisidor Vergara viool
- Rubén Fernández Manzanas viool
- Antía Balboa Doldán contrabas
- Matías Munín Giadáns slagwerk
In 2025 wonnen 2 alumni van de Baron Swerts Academy (Giannis Antonopoulos en Ana María Muñoz Koniarska) een permanente plek in het orkest via een open auditie.
Talentontwikkeling in het orkest
Een orkest is meer dan de som van de delen. Daarom stimuleren we onze musici om buiten hun vertrouwde rol te treden. In de intieme setting van AMUZ cureerden de musici dit jaar hun eigen kamermuziekprogramma’s. In de Koningin Elisabethzaal traden zij op als solist voor hun eigen ensemble: Peter Verhoyen vertolkte op 25 mei een uniek piccoloconcerto, en concertmeester Lisanne Soeterbroek imponeerde op 5 oktober met het tijdloze vioolconcerto van Mendelssohn.
Masterclasses
Elk jaar verwelkomt het Antwerp Symphony Orchestra talloze topmusici van over de hele wereld. Na een overdonderend succes met een eerste editie in 2024 organiseerde het orkest in 2025 een masterclass met violist Benjamin Beilman. Studenten van het Koninklijk Conservatorium van Antwerpen kregen de unieke kans om te leren van een artiest van wereldklasse, ons publiek greep talrijk de kans om een werksessie achter de schermen mee te maken.
Publieksverbreding
Met innovatieve en toegankelijke formats nodigt het Antwerp Symphony Orchestra een jong en divers publiek uit om symfonische muziek te ontdekken in de Koningin Elisabethzaal.
Het Clubconcert biedt nieuwsgierige liefhebbers een laagdrempelige kennismaking met de energie van een symfonisch orkest. Een bekende MC zorgt voor een ontspannen sfeer en praat de avond aan elkaar. In 2025 werd dit concert gehost door comedian Bas Birker. Sinds 2024 wordt dit format actief ondersteund en gesponsord door BMW; dit partnership werd ook in 2025 voortgezet.
Bij de filmconcerten speelt het orkest live de soundtrack van iconische blockbusters, wat zorgt voor een indrukwekkende symfonische ervaring. In 2025 trok The Lord of the Rings: The Return of the King maar liefst 6.643 film- en muziekliefhebbers naar de Koningin Elisabethzaal. Met deze derde film sloten we de trilogie af, waarmee we in het totaal zo'n 19.000 concertgangers bereikten.
Ook het concert met muziek uit soundtracks van videogames wist maar liefst 1.296 muziekliefhebbers te bekoren voor een symfonisch concert.
Het orkest: aanwervingen
In 2025 organiseerde het Antwerp Symphony Orchestra acht audities voor nieuwe orkestmusici, wat resulteerde in de aanwerving van acht nieuwe orkestcollega's.
Daarnaast werden er vijf audities gehouden voor de Baron Swerts Academy, waarmee het orkest zijn inzet voor jong talent en toekomstig muzikaal potentieel verder onderstreept. Uit de vijf audities werden vier jonge muzikanten geselecteerd, die bij verschillende producties tijdens seizoen 2025-2026 in volwaardige producties mogen meedraaien.
Ook in 2025 konden we met trots aankondigen een nieuwe chef-dirigent te hebben gevonden. Na het vertrek van Elim Chan in 2024 vond het orkest in Marc Albrecht de geknipte partner om samen verder te werken aan de artistieke ontwikkeling.
Een andere sleutelpositie werd ook ingevuld: Ulrike Niehoff neemt in 2025 de rol van artistiek directeur op zich. Met een indrukwekkend palmares, met onder meer ervaring bij de Wiener Symphoniker en het Concertgebouworkest Amsterdam, zet ze zich in voor een boeiende artistieke ontwikkeling en programmatie.